Extrovertní typy, které milují společnost a zábavu mají největší potřebu nakupování, protože se snaží vyjádřit, právě pro své společenské postavení, svoje individuální kouzlo a posílit tak přitažlivost. Nejde jen o muže, ale snaží se připoutat pozornost i žen. Některé ženy samozřejmě nakupují právě proto, aby zahnaly chmury na své duši. Nakupování je pro ně v podstatě jako droga. Pro jednu chvíli se jim uleví a je jim krásně.
Někdy nakupování funguje také jako momentální vynahrazení si času, po který ženy dřou. Samozřejmě se to týká i mužů, ale jak bylo řečeno, žen se tento problém dotýká více. Není totiž výjimkou, že ženy, které tráví velké množství času v práci, si neužívají peníze tak, jak by chtěly, a tak jednou za měsíc vyrazí do obchodního centra, kde nechají všechny peníze za přesčasy a prémie. Často se stává, že se ženy do nakupování tak zaberou, že vydají všechny peníze, které získaly, a pak před sebou mají kruté časy, kdy si musí půjčit od známých nebo co hůř, od banky.
Takové ženy však často spadnou do kategorie závislých na nakupování. Existuje tedy pro to výraz shopaholismus. Ale nejsou mezi námi pouze takové ženy.
Velká řádka žen zase na druhou stranu nakupování úplně nesnáší. Čas strávený v obchodech či obchodních centrech je pro ně za trest! Pokud je i vám tedy špatně při představě budoucího nákupu v obchodním centru, jako třeba mě, máte pravděpodobně vyhráno a závislost na váš nikde nečíhá.
Příznaky tohoto, že byste mohli mít závislost na nakupování:
· Nákupy si zlepšujete náladu.
· Úkoly plníte až po nákupech, tedy pozdě nebo vůbec.
· Máte pocit, že nakupujete moc, ale nemůžete si pomoct!
· Snažíte se nakupování omezit, ale nedaří se vám to.
· Chodíte pozdě na schůzky kvůli nakupování.
· Kupujete často věci, které nepotřebujete.
· Když nemůžete nakupovat, je vám mizerně.
· Nákupy si nakonec často vyčítáte.
· Na nákupy si půjčujete.
Pokud jste si alespoň na dvě položky v seznamu odpověděli ano, možná byste se měli nad sebou a svojí teoretickou závislostí zamyslet!