Trvalý pobyt může cizincům výrazně usnadnit běžný život v Česku. Proč a za jakých okolností o něj žádat a jak lze žádost urychlit?
Co je to trvalý pobyt
Trvalý pobyt představuje jeden ze tří typů pobytů cizinců v Česku. Cizinec tak může na území republiky pobývat krátkodobě, dlouhodobě anebo právě trvale. Získat může trvalý pobyt jak občan EU, tak i žadatel pocházející z tzv. třetí země.
Občané EU sice na území Česka mohou žít i pracovat bez pobytového oprávnění, nicméně institut trvalého pobytu zakládá nárok například na získání občanství. Stejně tak tím žadatel získává přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, právo na dávky sociální podpory a má nárok na zaměstnání a na podnikání, což platí i pro cizince z tzv. třetích zemí.
Jak si vyřídit trvalý pobyt a s jakými požadavky se nejčastěji žadatelé potýkají
O povolení k trvalému pobytu po 5 letech pobytu na území České republiky má cizinec ve smyslu občana třetí země možnost žádat, pokud ke dni podání žádosti splní podmínku nejméně 5 let nepřetržitého pobytu na území České republiky.
Občan EU má možnost zažádat po 5 letech nepřetržitého pobytu na území České republiky, nebo po 2 letech nepřetržitého přechodného pobytu v České republice, pokud z toho 1 rok byl blízkým rodinným příslušníkem jiného občana Evropské unie, který již má povolený trvalý pobyt, nebo občana České republiky, který je přihlášený k trvalému pobytu na území ČR.
Žádost se podává výhradně osobně na úředním tiskopisu na Ministerstvu vnitra České republiky. Systém české migrační administrativy však bývá pro cizince velmi komplikovaný. Cizinec navíc musí absolvovanou akreditovanou zkouškou doložit znalost českého jazyka vykonáním akreditované zkoušky, a to na úrovni A2 dle SERRJ (Společného evropského referenčního rámce pro jazyky).
Občan EU je tak povinen předložit následující doklady:
- Tiskopis
- Cestovní doklad
- Doklad o zajištění ubytování
- 2 fotografie
Na vyžádání se také předkládá doklad o bezinfekčnosti a doklad obdobný výpisu z evidence rejstříku trestů. Cizinec ze třetí země je navíc k žádosti povinen také dodat doklad o zajištění prostředků k pobytu na území a zároveň doklad o výše zmíněné povinné zkoušce z českého jazyka, případně též výpis z rejstříku trestů a prohlášení o zproštění mlčenlivosti finančního úřadu.
Stejně tak je zájemce povinen uhradit správní poplatek ve výši 2 500 Kč. Při dojednávání povolení k trvalému pobytu občana EU se platí 200 Kč formou kolkových známek.
V čem tkví výhody spolupráce s personální agenturou IRS Czech
Ministerstvo má na vyjádření v této záležitosti oficiální lhůtu 120 dnů. Ta se však v praxi často prodlužuje. Řádově tak ve stávajících podmínkách lze celý proces přihlášení k trvalému pobytu v ČR počítat na roky, než může být úspěšně dovršen. Lze říci, že méně komplikovaný bývá tento postup u občanů EU. Proto sehrávají zásadní úlohu služby profesionální agentury.
Díky službám profesionála se můžete opřít o plnohodnotnou znalost aktuálně platné legislativy a veškerých souvisejících procesů. Tím je zaručeno dodání správné dokumentace, což umožňuje také její rychlejší zpracování.
Navíc personální agentura IRS Czech rovněž napomáhá k překlenutí jazykové bariéry, jež je rovněž významnou překážkou, která je na cizince kladena. V konečném důsledku je tak proces získání trvalého pobytu pro cizince méně stresující a obejde se bez zbytečných chyb, které mohou vést až k tomu, že je žádost zamítnuta.
Což v řadě případů skutečně nastává. V praxi dochází podle stávajících zkušeností především k tomu, že je potřeba adekvátně doložit, že cizinec mimo území států EU pobýval po dobu delší než 12 měsíců a měl pro toto závažné důvody. Pak se zachová nepřetržitost pobytu, která je pro trvalý pobyt, jak bylo zmíněno výše, podmínkou.