Nepodceňujte podzimní přípravu zahrady

Nepodceňujte podzimní přípravu zahrady

Bohatě plodící zahrady a půdy si važme více než kteréhokoli drahého kamene. Proto ji musíme obstarat ničím nerušený odpočinek na zimu a též i sobě. Příprava na zimu se skládá z prořezávání stromů (ořešák až na jaře), zkracování výhonků, sklízení bylinek a zazimování záhonů.
kompost na zahradě

Plán na příští rok

Pokud máte užitkovou zahrádku, potom ji zřejmě máte rozčleněnou do různých sekcí a střídat na ně plodiny první, druhé a třetí trati. Zavedením jistého systému si ušetříte čas na rozmýšlení, který záhon na podzim hnojit a který ne. Obecně se hnojí záhony pro plodiny první trati jako jsou rajčata, okurky, brambory, dýně nebo cukety. Poslední dvě plodiny se však obejdou i na chudších půdách, často je ale nalezneme vysazené na hromadě kompostu.

Kompost

Nyní je jedinečná možnost pro nastřádání organického materiálu pro další rok, a to díky padanému listí. Jednotlivé stromy však mohou poskytovat listy s různým pH a dalšími látkami. Docela dobře pak může hromada listí poskytnout domov pro ježky nebo jiné živočichy.  
dozrávající jablko

Sběr semen

Mnoho trvalek i letniček v tuto dobu naposled rozkvétá a odkvétá. To je jedinečná možnost pro nás, protože můžeme posbírat zralá semena na příští jaro a ušetřit si tak výlet do zahradnictví. Zastřiháváním odkvétajících částí můžeme regulovat vysemeňování letniček na příští rok a jejich přemnožení. Sbírat lze i divoké byliny. Semínka pak dobře vysušíme při pokojové teplotě a skladujeme v papírových sáčcích, kde může cirkulovat vzduch nebo skleničkách, čímž zabráníme přístupu škůdců.

Zazimování rostlin

Pokojové rostliny přestáváme zhruba v půlce října hnojit a dopřejeme jim také zasloužený odpočinek. Stejně tak je potřeba chránit venkovní rostliny před přízemními mrazíky. Středomořské bylinky jako je levandule nebo rozmarýn nejlépe vyrýpneme do květináče a schováme na teplejší místo. Pokud tuto možnost nemáme, můžeme je alespoň přikrýt smrkovými větvemi nebo nahrabaným listím.