Rádi byste refinancovali svou stávající hypotéku, ale nevíte, zda se vám to vyplatí? Přemýšlíte, co vše je potřeba a zda vůbec stávající věřitel povolí refinancování? Na co všechno si dát pozor a s jakými mýty a polopravdami se můžeme na cestě za výhodnějším úvěrem setkat? Pojďme se společně podívat na ty nejčastější, které mohou dlužníka mnohdy od refinancování odradit a raději dál splácí méně výhodný úvěr u stávajícího poskytovatele.
Jakmile se hypoteční úvěr pomalu blíží ke konci doby fixace, je ideální doba na pomýšlení refinancovat. Refinancování hypotéky https://www.fahd.cz/refinancovani-hypoteky/ je ve zkratce splacení stávajícího úvěru úvěrem novým ovšem za výhodnějších podmínek pro věřitele. Přibližně tři měsíce před vypršením stávajícího fixního období je dlužník informován o nových podmínkách na další období, pokud s nimi souhlasí, nic zásadního se pro něj nemění. I nadále dlužník splácí ten samý úvěr stejnému věřiteli. Druhá možnost nastává ve chvíli, kdy dlužník s takto nově nastavenými podmínkami spokojen není. Je možné pokusit se sjednat se stávajícím věřitelem výhodnější podmínky, pokud si však banka bude stát na svém je na řadě refinancování. To by mělo přijít ve chvíli, kdy jiná banka nabídne výrazně příznivější podmínky, jako je nižší úroková sazba, delší doba splácení nebo menší měsíční splátky. Najde se však řada Čechů, kterým přijde porovnávání s dalšími bankami zbytečné a raději nadále splácení stejnému věřiteli. Často se tak sami zbytečně připravují o peníze, které by mohli získat refinancováním.
- Souhlas stávajícího věřitele
Řada lidí se mylně domnívá, že k refinancování potřebuje souhlas stávajícího věřitele, přitom se tato domněnka vůbec neztotožňuje se skutečností. Ze zákona má dlužník právo kdykoliv úvěr předčasně splatit.
- Refinancování je náročný proces
Nabídky jednotlivých bank i nebankovních společností jsou dnes dostupné na internetu, vše se dá vyřešit rychle a bez zbytečného papírování.