Někteří lidé na cestovní pojištění doslova kašlou, anebo jej prostě přehlíží či opomíjí. Ono se to také plánuje pobyt v zahraničí, když jste si víceméně jistí, že se budete placatit pouze na jednom místě na pláži v Tunisku nebo na Seychelách, a maximálně se tu a tam projdete po parku nebo při západu slunce na pobřeží. A pokud nemáte v plánu provozovat vodní sporty a další nebezpečné aktivity, v podstatě nemáte důvod se tímto problémem vůbec zabývat.
Jenže to byste museli být stoprocentně bdělí a ostražití, jinými slovy naprosto bezchybní ve svém rozhodování na cizím území. Neradi to připomínáme, ale samotné náročné dlouhé cestování, pobyt na přelidněném letišti, změna prostředí a aklimatizace může alespoň zpočátku vyvolat vaši únavu a nepozornost a vy pak uklouznete po banánové slupce, anebo vstoupíte do silnice, kudy se řítí někdo na kole a srážka vám způsobí frakturu holenní kosti, takže si pobyt v nemocnici zaplatíte ze svého. A bez cestovního pojištění si můžete sáhnout velmi hluboko do kapsy.
Nezapomínejte, že váš průkaz pojištěnce platí pouze v zemích EU a v některých dalších zemích, které mají s našimi tuzemskými pojišťovnami uzavřenou mezinárodní úmluvu o bezplatném zajištění nezbytné péče. Jestliže cestujete tam, kde vám vaše modrá kartička pojištěnce není k ničemu, měli byste cestovní pojištění alespoň zvážit.
Co ještě může být problém
Cestovní pojištění se sjednává i kvůli asistenční službě. Představte si, že jste někde v exotické destinaci, a vaše francouzština či angličtina není zrovna na dobré úrovni, přitom potřebujete sehnat lékaře a s místními lidmi komunikovat. Když se vám ale přihodí úraz, jste navíc rozrušení a v šoku a tím spíše se stěží domluvíte. Asistenční služba se stará jak o vyhledání lékařské pomoci, tak i o tlumočnickou činnost. Bližší informace vám podá konkrétní pojišťovna, u které se rozhodnete cestovní pojištění sjednávat.